Golden Retriever - podstawowe informacje

Ojczyzną Golden Retrievera jest Wielka Brytania...?
W 1913 roku golden został oficjalnie uznany przez English Kennel Club jako osobna rasa retrieverów.

Wzorzec rasy...

Zgodnie z wymogami wzorca golden retriever jest psem o mocnej, muskularnej budowie ciała, obdarzonym jednocześnie niezwykłą elegancją. Głowa harmonijna, z wyraźnie zaznaczonym stopem, szeroką czaszka i głęboką kufą. Oczy ciemnobrązowe. Średniej wielkości uszy ściśle przylegają do głowy.
Szyja długa, łopatki dobrze ułożone. Przednie i tylne kończyny masywnie zbudowane, grubokościste, stawy skokowe nisko osadzone. Grzbiet mocny i dobrze umięśniony, klatka piersiowa głęboka i szeroka, żebra dobrze wysklepione. Szata długa, gładka lub sfalowana, na ogonie i kończynach włos układa się w pióra.
Maść od jasnokremowej po złotą. Podszerstek gęsty, dobrze chroniący przed wilgocią. Wysokość w kłębie: suki 51-56 cm; psy 56-6cm.

Charakterystyka rasy...

Golden Retriever jest psem myśliwskim używanym do odnajdowania i aportowania postrzałków. Cechami, które wyróżniają golden retrievera i predestynują go do pracy w polu, są doskonały węch i dobrze wykształcony instynkt aportera. Stąd też wzięła się nazwa rasy, bowiem angielskie "to retrieve" znaczy właśnie aportować.
Retriever powinien chwytać zwierzynę na tyle delikatnie, żeby pozostała nienaruszona. O psach posiadających tę umiejętność mówi się, że są "miękkie w pysku". Ponieważ polowania odbywają się często w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych i terenowych, a także nad woda i w wodzie, dobrego aportera musi cechować duża odporność, wytrzymałość i zamiłowanie do pływania. Powinien mieć on również gęsty, nieprzepuszczający wody podszerstek. Właśnie golden jest jedna z niewielu ras, które spełniają wszystkie te wymagania.
Jako, że golden retriever współpracuje na polowaniu z innymi psami, szczególnie dużą wagę przykłada się do tego, aby był wobec nich przyjazny. Jakiekolwiek przejawy agresji, instynkt walki, lękliwość lub nadmierna nieufność i nerwowość są w najwyższym stopniu niepożądane. Goldeny są niezwykle posłuszne i łatwe w ułożeniu, cechą charakterystyczną rasy jest chęć przypodobania się przewodnikowi, która ułatwia ich wychowanie.
Są to psy bardzo żywiołowe, lecz nie tak gwałtowne jak labradory lub fleat coated retrievery. Cechuje je także olbrzymia cierpliwość, pojętność i zdolność przystosowania się do różnych warunków. Właśnie dzięki tym przymiotom golden retrievery cieszą się obecnie wielka popularnością niemal na całym świecie.

Użytkowanie i hodowla...

Zdolności i zrównoważona psychika sprawiają, że rasa ta doskonale sprawdza się jako pies - terapeuta oraz pomocnik niepełnosprawnym. Jednak golden retriever jest przede wszystkim psem rodzinnym. Łagodność usposobienia, przyjacielskość i umiłowanie zabawy czynią go doskonałym kompanem dzieci. Atrakcyjny wygląd zewnętrzny, miękka jedwabista sierść i serdeczny wyraz pyska sprawiają, że nie można się oprzeć jego urokowi.
Gwarancją otrzymania zdrowego, żywotnego i zrównoważonego potomstwa jest wykorzystywanie do hodowli wyłącznie nieobciążonych dziedzicznie zwierząt o właściwie rozwiniętych instynktach i charakterystycznych dla rasy cechach, a także odpowiednie warunki wychowu, konsekwentne szkolenie i odpowiedni dla rasy rodzaj zajęcia. Na proces kształtowania się rasy mają wpływ nie tylko hodowcy, lecz również zwyczajni miłośnicy psów, będący ich nabywcami. Nigdy nie powinni oni kupować goldenów od pośredników, lecz wyłącznie od poważnych, renomowanych hodowców. Należy u nich zasięgnąć dokładnych informacji o stanie zdrowia zwierząt i ich przodków. Trzeba pytać także o to, czy w przeszłości nie wystąpiły u psów z danej hodowli zmiany stawów biodrowych lub łokciowych, choroby oczu, niedomoga tarczycy lub padaczka, ponieważ podatność na schorzenia jest dziedziczona.
Golden Retriever, podobnie jak wiele innych ras, jest psem towarzyskim i bardzo przywiązanym do człowieka. Z tego powodu nigdy nie może być trzymany w odosobnieniu. Powinien mieszkać w bezpośredniej bliskości rodziny, bo nic nie uszczęśliwi go bardziej, niż przebywanie ze swoją "sfora".Wychowanie Golden Retrievera...

Najważniejsza jest konsekwencja!

Aby młody golden stał się pewnym siebie, a zarazem godnym zaufania współmieszkańcem, musi w wieku szczenięcym zostać dobrze zsocjalizowany z otoczeniem. Dlatego właśnie w pierwszych tygodniach życia powinien mieć możliwość dokładnego poznania otoczenia. Jeśli pod naszym stałym nadzorem pies pozna możliwie wiele zjawisk i rzeczy, pozwoli mu to zdobywać pozytywne doświadczenia.
Golden Retriever uważany jest za psa posłusznego, ale od pierwszego dnia wymaga konsekwentnego wychowania i serdecznego traktowania.

Nagradzanie...

W wieku szczenięcym warto nagradzać psa tak często, jak to tylko możliwe. Szczególne znaczenie ma to w takich sytuacjach, gdy na nowe bodźce ze środowiska szczeniak reaguje spokojem i pewnością siebie.
Nagrodą nie muszą być zawsze smakołyki, często wystarcza pochwała i pieszczota. Gdy będziemy z uwagą obserwować naszego goldena z pewnością zauważymy, że im częściej nagradzamy określone zachowanie, tym częściej pies je powtarza. Zjawisko takie nosi nazwę wzmocnienia pozytywnego. Jest to specyficzna forma uczenia się, a jednocześnie jego podstawowa zasada.

A więc pamiętajmy o tym zawsze: chwalmy psa, gdy tylko możemy!


Wyślij email

otwórz stronę Maximusa

otwórz stronę webmastera